Skip to main content




Junior League Fixtures 2016-2017

Any cancellations should be notified to the FIXTURE SECRETARY in the first instance and then your opposition









DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
10th September
11+ Exam
9.00am 21 V 27 23 V 24 25 V 26 40 V 41 44 V 45 52 V 56
10.00am 31 V 32 33 V 34 35 V 36 46 V 48 50 V 51 54 V 55
11.00am 60 V 61 63 V 64 65 V 66 67 V 68 77 V 78 A3 V A4
12.00pm 70 V 71 72 V 73 75 V 76 A5 V A6 A12 V A13 A14 V A15
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
17th September 9.00am A1 V A2 A7 V A8 37 V 38 56 V 57 51 V 58 53 V 54
10.00am 20 V 27 21 V 23 22 V 25 52 V 55 60 V 63 66 V 67
11.00am 30 V 31 32 V 33 34 V 35 61 V 62 64 V 65 74 V 79
12.00pm  42 V 43 40 V 48 A9 V A10 A3 V A11 70 V 78 71 V 72
1.00pm   B9 V B10 B7 V B8 B3 V B4 B5 V B6 B1 V B2
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
24th September
Herts Schools
Competition
9.00am 6 V 7 8 V 9 1 V 10 A4 V A5 A2 V A3 76 V 77
10.00am 4 V 5 2 V 3 43 V 44 71 V 73 78 V 79 65 V 68
11.00am 45 V 46 47 V 48 52 V 54 61 V 63 64 V 66 34 V 37
12.00pm 30 V 32 31 V 33 36 V 38 A8 V A9 A10 V A11 A13 V A14
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
1st
October
9.00am 73 V 77 74 V 75 10 V 11 41 V 42 46 V 47 43 V 45
10.00am 51 V 52 55 V 56 57 V 58 60 V 62 61 V 67 40 V 44
11.00am 70 V 79 50 V 53 35 V 38 63 V 65 64 V 68 22 V 23
12.00pm 32 V 34 30 V 33 36 V 37 20 V 21 26 V 27 24 V 25
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
8th
October
Southend Schools Comp
10.00am B2 V B3 9 V 11 B4 V B5 62 V 68 63 V 66 65 V 67
11.00am 1 V 2 3 V 4 5 V 6 73 V 75 76 V 78 A6 V A7
12.00pm 7 V 8 B6 V B7 B8 V B9 71 V 79 A11 V A12 A2 V A5
13.00pm 41 V 43 45 V 47 42 V 46 A3 V A8 A10 V A13
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
15th
October
9.00am A1 V A9 A4 V A14 66 V 68 70 V 72 71 V 74 75 V 77
10.00am 20 V 23 21 V 24 22 V 26 60 V 64 61 V 65 56 V 58
11.00am 30 V 38 33 V 35 25 V 27 51 V 53 50 V 54 55 V 57
12.00pm 31 V 37 32 V 36 62 V 63 42 V 44 41 V 45 43 V 48
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

22nd & 29th
October

       HALF TERM            
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
5th
November
9.00am 30 V 34 31 V 35 32 V 37 73 V 76 71 V 78 B1 V B10
10.00am 33 V 36 43 V 46 40 V 45 44 V 47 54 V 58 50 V 57
11.00am 20 V 22 23 V 25 24 V 26 72 V 74 70 V 75 77 V 79
12.00pm 1 V 3   8 V 11   A6 V A12 A2 V A9   A3 V A10   A4 V A11 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
 12th November 9.00am B1 V B3 B2 V B5 B6 V B8 A1 V A3 A2 V A4 A9 V A15
10.00am 40 V 42 44 V 46 43 V 47 51 V 54 55 V 58 62 V 64
11.00am 41 V 48   2 V 10 3 V 5 50 V 52 53 V 56 63 V 67
12.00pm 21 V 22 4 V 6 7 V 9 30 V 37 31 V 38 32 V 35
1.00pm 72 V 79 75 V 78 74 V 76 61 V 68 60 V 66 70 V 77
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
19th November 9.00am B7 V B9 B4 V B10 23 V 26 70 V 73 72 V 75 71 V 76
10.00am 34 V 36 35 V 37 33 V 38 74 V 77 A5 V A7 A8 V A11
11.00am 40 V 47 41 V 46 42 V 48 53 V 55 A10 V A12 A13 V A15
12.00pm 20 V 24 21 V 25 22 V 27 52 V 56 51 V 57 50 V 58
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
26th November 9.00am 2 V 5 3 V 10 1 V 8 76 V 79 72 V 78 73 V 74
10.00am 54 V 57 6 V 9 7 V 11 42 V 45 44 V 48 40 V 46
11.00am 31 V 34 33 V 37 51 V 56 41 V 47 61 V 64 62 V 66
12.00pm 30 V 35 32 V 38 50 V 55 52 V 58 60 V 67 63 V 68
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
3rd
December
9.00am 30 V 36 40 V 43 41 V 44 45 V 48 A7 V A14 70 V 74
10.00am 53 V 57 54 V 56 51 V 55 60 V 65 61 V 66 62 V 67
11.00am 20 V 25 21 V 26 24 V 27 42 V 47 73 V 78 75 V 79
12.00pm A1 V A8 A2 V A12 A5 V A13 A6 V A15 72 V 76 71 V 77
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
10th
December
9.00am 64 V 67 73 V 79 23 V 27 A7 V A13 A8 V A10 A12 V A15
10.00am 71 V 75 74 V 78 22 V 24 A1 V A4 A2 V A6 A3 V A5
11.00am 34 V 38 72 V 77 20 V 26 62 V 65 B2 V B4 60 V 68
12.00pm 31 V 36 70 V 76 50 V 56 B3 V B5 52 V 57 53 V 58
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
17th
December
Reserve
Date
9.00am





10.00am





11.00am  




12.00pm





               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

24th & 31st
December

       CHRISTMAS HOLIDAYS            
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
7th
January
9.00am 4 V 8 31 V 32 B6 V B9 A6 V A11 72 V 73 75 V 76
10.00am 3 V 6 33 V 34 54 V 55 70 V 71 77 V 78 52 V 53
11.00am  2 V 7 35 V 36 46 V 48 60 V 61 63 V 64 65 V 66
12.00pm 40 V 41 42 V 43 44 V 45 50 V 51 A4 V A9 67 V 68
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
14th
January
9.00am 21 V 22 23 V 24 25 V 26 56 V 57 51 V 58 53 V 54
10.00am 30 V 31 32 V 33 34 V 35 52 V 55 A11 V A13 74 V 79
11.00am 37 V 38 43 V 44 45 V 46 A1 V A5   A9 V A14 71 V 72
12.00pm 61 V 62 64 V 65 47 V 48 60 V 63 66 V 67 70 V 78
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
21st
January
9.00am 76 V 77 5 V 9 4 V 11 61 V 63 64 V 66 65 V 68
10.00am 78 V 79 A6 V A8 A12 V A14 46 V 47 43 V 45 52 V 54
11.00am 71 V 73 B1 V B7 B8 V B10 41 V 42 40 V 44 34 V 37
12.00pm  A2 V A15 1 V 7 8 V 10 30 V 32 31 V 33 36 V 38
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
28th
January
Reg/Nat
Schools
9.00am 32 V 34 55 V 56 7 V 10 B4 V B6 63 V 65 A3 V A12
10.00am 35 V 38 36 V 37 6 V 8 57 V 58 60 V 62 73 V 77
11.00am  20 V 27 21 V 23 1 V 9 51 V 52 61 V 67 74 V 75
12.00pm 30 V 33 22 V 25 5 V 11 50 V 53 64 V 68 70 V 79
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
4th
February
9.00am 2 V 9 6 V 11 73 V 75 62 V 68 63 V 66 65 V 67
10.00am 1 V 4 41 V 43 23 V 27 71 V 79 70 V 72 A4 V A6
11.00am 40 V 48 45 V 47 22 V 24 A7 V A9 A5 V A8 A2 V A10
12.00pm  76 V 78 42 V 46 20 V 26 B5 V B7 A1 V A12 A3 V A15







               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

11th & 18th
February

HALF TERM
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

25th
February
National
Schools

9.00am 3 V 7 51 V 53 55 V 57 71 V 74 75 V 77 A7 V A12
10.00am 1 V 11 50 V 54 56 V 58 A4 V A13 A3 V A14 A1 V A11
11.00am 4 V 10 41 V 45 33 V 35 42 V 44 43 V 48 26 V 27
12.00pm 30 V 38 31 V 37 32 V 36 20 V 21 22 V 23 24 V 25
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
4th
March
9.00am 43 V 46 40 V 45 44 V 47 A7 V A15 A11 V A14 61 V 65
10.00am 30 V 34 2 V 8 31 V 35 62 V 63 66 V 68 60 V 64
11.00am 33 V 36 3 V 11 32 V 37 54 V 58 71 V 78 77 V 79
12.00pm  1 V 6 5 V 10 73 V 76 50 V 57 72 V 74 70 V 75
13.00pm  B1 V B8 B2 V B9 B3 V B10 A6 V A10 A2 V A13 B4 V B7
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

5th
March

PLATE COMPETITION - NEW HALL SCHOOL
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
11th
March
9.00am 51 V 54 53 V 56 55 V 58 B4 V B8 B3 V B7 A7 V A10
10.00am  40 V 42 44 V 46 43 V 47 B1 V B5 B2 V B6 A6 V A9
11.00am 20 V 23 21 V 24 22 V 26 A5 V A11 A4 V A12 A3 V A13
12.00pm  50 V 52 41 V 48 25 V 27 30 V 37 31 V 38 32 V 35
13.00pm 72 V 79 75 V 78 74 V 76 70 V 77 A2 V A14 A1 V A15
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
18th
March
9.00am 3 V 8 1 V 5 74 V 77 72 V 75 71 V 76
10.00am 4 V 9 2 V 6 70 V 73 A5 V A14 A1 V A13 A3 V A6
11.00am 61 V 68 60 V 66 62 V 64 52 V 56 A9 V A11 A8 V A15
12.00pm B3 V B9 B2 V B10 63 V 67 53 V 55 51 V 57 50 V 58
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
25th
March
9.00am  34 V 36 35 V 37 54 V 57 A4 V A7 A6 V A13 A8 V A12
10.00am
33 V 38 51 V 56 40 V 47 41 V 46 42 V 48
11.00am 52 V 58 50 V 55 21 V 27 B1 V B9 B2 V B8 B5 V B10
12.00pm  20 V 22 23 V 25 24 V 26 A11 V A15 A10 V A14 B3 V B6
             
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

1st, 8th & 15th April

EASTER HOLIDAYS
 





 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
22nd
April
9.00am 72 V 76 75 V 79 73 V 78 42 V 45 44 V 48 40 V 46
10.00am 31 V 34 2 V 11 32 V 38 41 V 47 70 V 74 A3 V A7
11.00am 30 V 35 4 V 7 5 V 8 71 V 77 A2 V A11 A4 V A8
12.00pm 33 V 37 3 V 9 6 V 10 61 V 64 62 V 66 A1 V A6
13.00pm

50 V 56 60 V 67 A9 V A12 A5 V A10
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

29th
April

9.00am
71 V 75 9 V 10 74 V 78  73 V 79 A1 V A7
10.00am 2 V 4 5 V 7 23 V 26 B2 V B7 72 V 77 A2 V A8
11.00am 30 V 36 21 V 25 22 V 27 60 V 68 A5 V A15 A3 V A9
12.00pm  70 V 76 B5 V B8 20 V 24 B6 V B10 A6 V A14 A4 V A10
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

6th
May

9.00am  21 V 26 B4 V B9 B1 V B6 60 V 65 61 V 66 62 V 67 
10.00am  31 V 36 51 V 55 42 V 47 63 V 68 A10 V A15 A7 V A11
11.00am 40 V 43  41 V 44 45 V 48 76 V 79 72 V 78 73 V 74
12.00pm  53 V 57 54 V 56
A1  A14 A8 V A13 A5 V A9
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

13th
May

9.00am  

A8 V A14 A1 V A10 A4 V A15 
10.00am  52 V 57 53 V 58
B1 V B4 B7 V B10 B3 V B8
11.00am  20 V 25 34 V 38 24 V 27 62 V 65 64 V 67 B5 V B9
12.00pm  

A2 V A7 A9 V A13 A5 V A12
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

20th
May
Reserve
Date

9.00am  34 V 37 5 V 9 1 V 7 61 V 63 76 V 77 64 V 65
10.00am  78 V 79 36 V 38 A7 V A6 41 V 42 43 V 45 52 V 54
11.00am   B1 V B7 60 V 62 30 V 32 40 V 44 A2 V A15
12.00pm  




               

Year 6 - Division 1
1 Dunmow Knights
2 Tegate Wrens
3  Chelmsford Colts
4 Braintree Diamonds
5 Conquerors Pharaohs
6 Flames Ice
7 Chelmsford Crickets
8 Flames Chinook
9 Conquerors Jute
10 Brentwood Kittens
11 Flames Monsoon
   
Year 7 - Division 1
20
Brentwood Cougars
21
Dunmow Wizards
22
Tegate Robins
23
Chelmsford Comets
24
Braintree Gems
25 Conquerors Mohawks
26  Flames Cyclone
27 Brookshaw Corona
   
Year 7 - Division 2
30 Brentwood Leopards
31 Flames Tempest
32 Dolphins Splash
33 Chelmsford Crystals
34 Eastwood Harriers
35 Conquerors Iceni
36 Flames Typhoon
37  Brookshaw Kia-Ora
38 Braintree Emeralds
   
Year 8 - Division 1 
40 Saffron U13 Black
41  Braintree Rubys
42 Tegate Jays
43 Chelmsford Chargers
44 Eastwood Falcons
45 Conquerors Incas
46 Flames Storm
47 Brookshaw 7UP
48 Dunmow Dragons
   
Year 8 - Division 2
50 Saffron U13 Orange
51 Flames Blizzard
52 Dolphins Diamonds
53 Chelmsford Challengers
54 Eastwood Kestrels
55 Conquerors Kiowa
56 Flames Fire
57 Brookshaw Tizer
58 Braintree Opals
   
Year 9 - Division 1
60 Saffron U14 Black
61 Dolphins Ice
62 Tegate Falcons
63 Conquerors Tomahawks
64 Eastwood Hawks
65 Conquerors Vikings
66 Flames Hurricanes
67 Braintree Parrots
68 Flames Mistral
   
Year 9 - Division 2
70 Saffron U14 Orange
71 Dunmow Sprites
72 Saffron U14 Blue
73 Chelmsford Chicks
74 Eastwood Ospreys
75  Conqueorors Celts
76 Flames Sirocco
77 Chelmsford Chipmunks
78 Braintree Crystals
79 Brookshaw Tango
   
Year 10/11 - Division 1
A1 Saffron U16 Black
A2  Tegate Eagles
A3 Chelmsford Capri
A4 Eastwood Eagles
A5 Conquerors Amazons
A6 Flames Thunder
A7 Chelmsford Cherubs
A8 Braintree Sharks
A9 Brentwood Pumas
A10 Flames Twister
A11 Tegate Hawks
A12 Dolphins Electra
A13 Flames Lightning
A14 Eastwood Kites
A15 Conquerors Saxons
   
Year 10/11 - Division 2
B1 Saffron U16 Orange
B2 Brookshaw Oasis
B3 Chelmsford Cupids
B4 Braintree Jade
B5 Conquerors Cyrus
B6 Flames Tornadoes
B7 Brookshaw Pepsi
B8 Braintree Pearls
B9 Conquerors Kamanchees
B10 Brentwood Tigers





KNOCK OUT CUP - 2016-2017
Preliminary Round  Sunday 25 September 2016 New Hall School
1st Round
Sunday 16 October 2016 New Hall School
Quarter Finals Sunday 22 January 2017 New Hall School
Semi-Finals Sunday 5 March 2017
New Hall School
FINALS  Sunday 19 March 2017
New Hall School
     
PLATE COMPETITION
Sunday 23 April 2017  New Hall School
   
INVITATION TOURNAMENT
Sunday 7 May 2017 CANCELLED