Skip to main content




Junior League Fixtures 2017-2018

Any cancellations should be notified to the FIXTURE SECRETARY in the first instance and then your opposition

 









DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

9th
September

9.00am 40 V 41 42 V 43 46 V 47 48 V 49 45 V 50 A1 V A2
10.00am 51 V 52 53 V 54 55 V 56 57 V 58 59 V 60 A3 V A4
11.00am 70 V 71 72 V 73 75 V 76 77 V 78 A5 V A6 A7 V A8
12.00pm 80 V 81 82 V 83 84 V 85 86 V 87 88 V 89 C10 V C11
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
16th
September
9.00am

23 V 28 51 V 61 74 V 79 B1 V B2
10.00am

33 V 38 44 V 45 A9 V A10 B3 V B4
11.00am

C7 V C8 B9 V B10 B7 V B8 B5 V B6
12.00pm  
C9 V C10 C5 V C6 C3 V C4
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
23rd
September
9.00am
70 V 75 78 V 79 76 V 77 73 V 74 71 V 72
10.00am
83 V 84 26 V 27 20 V 21 22 V 23 24 V 25
11.00am

30 V 31 32 V 33 34 V 35 36 V 37
12.00pm

87 V 88 85 V 86 80 V 89 81 V 82
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
30th
September
9.00am


54 V 55 56 V 57 58 V 59
10.00am
C4 V C11 C5 V C8 41 V 42 43 V 44 47 V 48
11.00am
B6 V B10 B8 V B9 52 V 53 40 V 46 49 V 50
12.00pm A2 V A3 A4 V A5 A6 V A7 A8 V A9 A1 V A10 60 V  61
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

7th
October
Southend
Schools

10.00am 1 V 2 3 V 4  5 V 6  80 V 82  81 V 83  84 V 87 
11.00am 7 V 8 9 V 10  C7 V C9  70 V 72  71 V 73  74 V 75 
12.00pm C2 V C3 C4 V C5     B1 V B7  B2 V B3 B4 V B5 
13.00pm
       
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
14th
October
Baddow
Talent Day
9.00am
         
10.00am 21 V 22 23 V 24  10 V 11  45 V 46  40 V 42  41 V 43 
11.00am 37 V 38 27 V 28  25 V 26  44 V 47  48 V 50  51 V 53 
12.00pm 35 V 36 33 V 34  31 V 32  52 V 54  55 V 57  56 V 58 
               

21st & 28th
October

HALF TERM
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
4th
November
9.00am
 C6 V C8 A8 V A10  A6 V A9  A2 V A5  A1 V A3 
10.00am 6 V 7 4 V 5  2 V 3  20 V 23  24 V 27  25 V 28 
11.00am 30 V 33 1 V 11  8 V 9 21 V 26   34 V 37  35 V 38 
12.00pm  85 V 89 86 V 88  77 V 79  31 V 36  59 V 61  76 V 78 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
11th
November
9.00am 42 V 44 43 V 45 40 V 48  51 V 60  52 V 59  54 V 57 
10.00am 2 V 10 41 V 50  47 V 49  A4 V A7 53 V 56  55 V 58 
11.00am
 1 V 4  3 V 5 B1 V B9  B2 V B4  B3 V B5 
12.00pm
 9 V 11 6 V 8  C9 V C11  B8 V B10  B6 V B7 


         
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
18th
November
9.00am
 C5 V C9 C4 V C8  C3 V C7  C2 V C11   
10.00am
 71 V 74 72 V 75  76 V 79  73 V 77  70 V 78 
11.00am
81 V 84 82 V 85  86 V 89  83 V 87  80 V 88 
12.00pm
 A5 V A10 A4 V A9  A3 V A6  A2 V A7  A1 V A8 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
25th
November
9.00am 1 V 3 2 V 4 5 V 7    C2 V C4 C5 V C7
10.00am 8 V 10 6 V 11 20 V 28 B1 V B10 B3 V B8 B4 V B6
11.00am 24 V 26 21 V 23  22 V 27  B2 V B9  52 V 56  B5 V B7 
12.00pm 34 V 36 31 V 33  30 V 38  32 V 37  46 V 48  C8 V C10 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
2nd
December
9.00am
         
10.00am 51 V 54 53 V 55  56 V 60  A1 V A6  A2 V A10  A3 V A7 
11.00am
 58 V 61 57 V 59  A4 V A8  A5 V A9  42 V 45 
12.00pm C2 V C10  C3 V C6 41 V 44  40 V 43  47 V 50  46 V 49 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
9th
December
9.00am
         
10.00am C4 V C7 C8 V C11 74 V 78  70 V 73  71 V 79  72 V 76 
11.00am 1 V 10 2 V 11 3 V 7  80 V 83  75 V 77  84 V 88 
12.00pm
5 V 8  4 V 9 85 V 87  81 V 89  82 V 86 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

16th
December
Reserve Date

9.00am





10.00am





11.00am  




12.00pm





               

21st December
1st January

       CHRISTMAS HOLIDAYS            
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
6th
January
9.00am
         
10.00am 44 V 46 45 V 47  41 V 49  40 V 50  42 V 48  C8 V C9 
11.00am 54 V 56 58 V 60  52 V 55  51 V 59  57 V 61  C7 V C10 
12.00pm
       C2 V C5 C6 V C11 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
13th
January
9.00am
         
10.00am 3 V 9 1 V 7 2 V 8  22 V 28  30 V 35  33 V 36 
11.00am 6 V 10 4 V 11 32 V 38  31 V 34  43 V 46 23 V 26 
12.00pm B1 V B8 B2 V B7  B4 V B9  20 V 25  53 V 59  21 V 24 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
20th
January
9.00am
         
10.00am
 74 V 76 73 V 75  70 V 79  71 V 78  72 V 77 
11.00am B3 V B6 84 V 86  83 V 85  80 V 87  81 V 88  82 V 89 
12.00pm B5 V B10 A1 V A9  A3 V A5  A2 V A8  A4 V A6  A7 V A10 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
27th
January
Regional
Schools
9.00am 2 V 5 3 V 6  4 V 10       
10.00am 51 V 56 8 V 11  7 V 9 41 V 46  45 V 48  42 V 50 
11.00am 52 V 57 54 V 58  53 V 60  40 V 49  C6 V C7  C4 V C9 
12.00pm
   55 V 61 C5 V C11  C3 V C10  C2 V C8 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
3rd
February
9.00am 20 V 27 24 V 28  22 V 26  A1 V A7  A2 V A6  A4 V A10 
10.00am 21 V 25 34 V 38  32 V 36  B1 V B6 A5 V A8  A3 V A9 
11.00am 30 V 37 31 V 35  B7 V B10  B4 V B8  B2 V B5  B3 V B9 
12.00pm
      C3 V C8  C2 V C6 







               

10th & 17th
February

HALF TERM
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

24th
February

9.00am
 2 V 7 3 V 11  40 V 47  41 V 45  42 V 49 
10.00am 1 V 9 4 V 6  5 V 10  43 V 50  44 V 48  52 V 61 
11.00am
 C6 V C10 55 V 60  53 V 57  54 V 59  51 V 58 
12.00pm
 70 V 77 72 V 74 73 V 79  71 V 76  75 V 78 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
3rd
March
9.00am 30 V 36    C5 V C10 B3 V B10  B2 V B8  B1 V B5 
10.00am 33 V 35 31 V 37  32 V 34  B4 V B7  B6 V B9  C7 V C11 
11.00am 23 V 25 21 V 27  22 V 24     C3 V C9 C4 V C6 
12.00pm 20 V 26 81 V 87  82 V 84  83 V 89  80 V 86  85 V 88 


         
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
10th
March
9.00am 43 V 47 40 V 44  45 V 49  56 V 59  57 V 60  51 V 55 
10.00am
 46 V 50 41 V 48  53 V 58  54 V 61  A2 V A4 
11.00am 1 V 8 2 V 6  3 V 10  A3 V A8  A1 V A5  A6 V A10 
12.00pm
 5 V 9 7 V 11  A7 V A9     


         
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
17th
March
9.00am
 C6 V C9 C4 V C10  C3 V C11     
10.00am
 70 V 74 71 V 77  72 V 78  73 V 76  75 V 79 
11.00am
 80 V 84 81 V 85  82 V 88  83 V 86  87 V 89 
12.00pm
 B5 V B8 B4 V B10  B7 V B9  B2 V B6  B1 V B3 
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
24th
March
9.00am 4 V 7 3 V 8 1 V 6 22 V 25 21 V 28 23 V 27
10.00am
2 V 9 5 V 11 20 V 24 31 V 38 33 V 37
11.00am
 C2 V C7 C3 V C5  32 V 35  42 V 46  43 V 48 
12.00pm  51 V 57 52 V 60  53 V 61  30 V 34  41 V 47  44 V 49 
             

31st March
7th, 14th April

EASTER HOLIDAYS

             
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6
21st
April
9.00am 6 V 9 7 V 10  1 V 5  70 V 76  71 V 75  72 V 79 
10.00am 4 V 8 20 V 22  25 V 27  55 V 59  56 V 61  52 V 58 
11.00am 30 V 32 35 V 37  26 V 28  54 V 60  74 V 77  73 V 78 
12.00pm 80 V 85 81 V 86  36 V 38  82 V 87  83 V 88  84 V 89 




     
               

22nd
April

PLATE COMPETITION

             
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

28th
April

9.00am 40 V 45 42 V 47 43 V 49  B1 V B4  B2 V B10  B3 V B7 
10.00am 44 V 50 A1 V A4  A2 V A9  A3 V A10  A5 V A7  A6 V A8 
11.00am
  C2 V C9     B6 V B8 B5 V B9 
12.00pm            
               
DATE TIME COURT 1
COURT 2
COURT 3
COURT 4
COURT 5
COURT 6

12th
May
Reserve
Date

9.00am          
10.00am          
11.00am
         
12.00pm            
               

Year 6 - Division 1
1 Braintree Sapphires
2 Brookshaw Sprite
3 Chelmsford Cleos
4 Braintree Jade
5 Flames Ice
6 Conquerors Zulus
7 Brentwood Kittens
8 Flames Monsoon
9 Saffron Hawks Diamonds
10 Swan U11
11 Tegate Wrens
   
Year 7 - Division 1
20
Braintree Diamonds
21
Brentwood Tigers
22
Conquerors Pharaohs
23
Chelmsford Colts
24
Tegate Robins
25 Flames Thunder
26 Conquerors Jute
27 Dunmow Knights
28 Flames Lightning
   
Year 7 - Division 2
30 Braintree Starlites
31 Dolphins Aqua
32 Brookshaw Fanta
33 Chelmsford Cubs
34 Eastwood Kites
35 Saffron Hawks Stars
36 Swan U12
37  Dunmow Squires
38 Flames Eclipse
   
Year 8 - Division 1 
40 Braintree Gems
41  Brentwood Cougars
42 Brookshaw Corona
43 Chelmsford Comets
44 Tegate Jays
45 Flames Cyclone
46 Conquerors Mohawks
47 Eastwood Harriers
48 Brentwood Leopards
49 Flames Tempest
50 Swan U13
   
Year 8 - Division 2
51 Braintree Emeralds
52 Brookshaw Kia-Ora
53 Chelmsford Crystals
54 Conquerors Iceni
55 Flames Typhoon
56 Conquerors Kanza
57  Eastwood Merlins
58 Dolphins Splash
59 Dunmow Wizards
60 Saffron Hawks Blue
61 Crosskeys
   
Year 9 - Division 1
70 Braintree Rubies
71  Brookshaw Tizer
72 Brookshaw 7UP
73 Chelmsford Chargers
74 Tegate Falcons
75 Conquerors Incas
76 Eastwood Falcons
77 Flames Storm
78 Swan U14
79 Flames Fire
   
Year 9 - Division 2
80 Braintree Opals
81 Brentwood Lions
82 Dolphins Diamonds
83 Chelmsford Challengers
84 Conquerors Kiowa
85  Saffron Hawks Orange
86 Eastwood Kestrels
87 Dunmow Dragons
88 Crosskeys
89 Flames Blizzard
   
Year 10/11 - Division 1
A1 Braintree Sharks
A2  Brentwood Pumas
A3 Chelmsford Cherubs
A4 Conquerors Zia
A5 Braintree Parrots
A6 Flames Twister
A7 Conquerors Vikings
A8  Flames Tornadoes
A9 Tegate Hawks
A10 Flames Hurricanes
   
Year 10/11 - Division 2
B1 Braintree Pearls
B2 Dolphins Lagoon
B3 Chelmsford Cupids
B4 Conquerors Cyrus
B5 Braintree Crystals
B6 Flames Sirocco
B7 Conquerors Tomahawks
B8 Eastwood Hawks
B9 Tegate Eagles
B10 Flames Mistral


Year 10/11 - Division 3
 C2 Dolphins Pearl
C3  Chelmsford Chicks
C4 Conquerors Celts
C5 Brookshaw Oasis
C6 Saffron Hawks Gold
C7 Chelmsford Chipmunks
C8 Eastwood Ospreys
C9 Dunmow Sprites
C10 Brookshaw Tango
C11 Crosskeys



KNOCK OUT CUP - 2017-2018
Preliminary Round  Sunday 24 September 2017 New Hall School
1st Round
Sunday 15 October 2017 New Hall School
Quarter Finals Sunday 21 January 2018 New Hall School
Semi-Finals Sunday 4 March 2018
New Hall School
FINALS  Sunday 18 March 2018
New Hall School
     
PLATE COMPETITION
Sunday 22 April 2018  New Hall School
   
INVITATION TOURNAMENT
Sunday 6 May 2018