Skip to main content

 

Chelmsford & District Netball Junior League Match YEAR 8 Results 2018-2019

Each week we will publish the League Results.

Note - match results are published by the week the matches were scheduled to be played, not when the matches were actually played.

SATURDAY 8 SEPTEMBER
        
SATURDAY 8 SEPTEMBER
Division 1
Division 
BRAINTREE DIAMONDS 13 17 TEGATE JAYS SAFFRON HAWKS 51 1 DUNMOW SQUIRES
CONQUERORS PHARAOHS 18 11 EASTWOOD KITES BROOKSHAW FANTA 43 5 DOLPHINS AQUA
FLAMES THUNDER 25 9 SWAN BLACK BRAINTREE STARLITES 7 46 CROSSKEYS WHITE
CONQUERORS JUTE 8 48 FLAMES LIGHTNING FLAMES ECLIPSE 13 2 SWAN PURPLE
        EASTWOOD OWLS WO   CROSSKEYS PURPLE
               
SATURDAY 15 SEPTEMBER

        
SATURDAY 15 SEPTEMBER
Division 1
Division 2
CHELMSFORD CUBS 2 25 CHELMSFORD COLTS CROSSKEYS WHITE 27 12 BROOKSHAW FANTA




DOLPHINS AQUA 2 15 EASTWOOD OWLS




CROSSKEYS PURPLE
WO FLAMES ECLIPSE
               
SATURDAY 22 SEPTEMBER

        
SATURDAY 22 SEPTEMBER
Division 1
Division 2
TEGATE JAYS 10 22 FLAMES LIGHTNING EASTWOOD OWLS 14 9 FLAMES ECLIPSE
CHELMSFORD CUBS 17 10 CONQUERORS JUTE BROOKSHAW FANTA 10 58 SAFFRON HAWKS
CONQUERORS PHARAOHS 13 20 FLAMES THUNDER CROSSKEYS WHITE 36 0 DUNMOW SQUIRES
BRAINTREE DIAMONDS 16 27 EASTWOOD KITES        
               
SATURDAY 29 SEPTEMBER

        
SATURDAY 29 SEPTEMBER
Division 1
Division 2
BRAINTREE DIAMONDS 26 0 CHELMSFORD CUBS FLAMES ECLIPSE 28 6 DUNMOW SQUIRES
TEGATE JAYS 24 7 CHELMSFORD COLTS EASTWOOD OWLS 39 5 SWAN PURPLE
CONQUERORS PHARAOHS 19 5 SWAN BLACK CROSSKEYS WHITE WO
DOLPHINS AQUA
EASTWOOD KITES 59 1 CONQUERORS JUTE BRAINTREE STARLITES 1 19 BROOKSHAW FANTA
FLAMES THUNDER 24 18 FLAMES LIGHTNING        
               
SATURDAY 6 OCTOBER 2018

        
SATURDAY 6 OCTOBER 2018
Division 1 Division 2
CHELMSFORD COLTS now
on
1/12 SWAN BLACK SWAN PURPLE 2 73 SAFFRON HAWKS
        BRAINTREE STARLITES 10 11 DUNMOW SQUIRES
               
SATURDAY 13 OCTOBER 2018

        
SATURDAY 13 OCTOBER 2018
Division 1
Division 2
EASTWOOD KITES 7 25 FLAMES THUNDER



CHELMSFORD COLTS 13 11 CONQUERORS PHARAOHS



BRAINTREE DIAMONDS 15 22 FLAMES LIGHTNING



TEGATE JAYS now
on
6/4  CHELMSFORD CUBS        
SWAN BLACK

now
on

6/4  CONQUERORS JUTE        
               
SATURDAY 3 NOVEMBER
        
SATURDAY 3 NOVEMBER
Division 1
Division 2
CHELMSFORD COLTS 11 25 EASTWOOD KITES CROSSKEYS WHITE 44 5 SWAN PURPLE
CONQUERORS PHARAOHS 12 17  FLAMES LIGHTNING BRAINTREE STARLITES   WO SAFFRON HAWKS
CHELMSFORD CUBS 5 32  FLAMES THUNDER EASTWOOD OWLS 24 2 DUNMOW SQUIRES
TEGATE JAYS 19 10  SWAN BLACK BROOKSHAW FANTA 21 23  FLAMES ECLIPSE
BRAINTREE DIAMONDS
  CONQUERORS JUTE        
               
SATURDAY 10 NOVEMBER
        
SATURDAY 10 NOVEMBER
Division 1
Division 2
FLAMES THUNDER 33 1 CONQUERORS JUTE BRAINTREE STARLITES 13 12 DOLPHINS AQUA
BRAINTREE DIAMONDS 9 11 CHELMSFORD COLTS CROSSKEYS WHITE 25 7 EASTWOOD OWLS
TEGATE JAYS 21 10 CONQUERORS PHARAOHS SWAN PURPLE 16 10 DUNMOW SQUIRES
CHELMSFORD CUBS 3 31 EASTWOOD KITES FLAMES ECLIPSE 9 39 SAFFRON HAWKS
SWAN BLACK 8 22 FLAMES LIGHTNING



               
SATURDAY 17 NOVEMBER

        
SATURDAY 17 NOVEMBER
Division 1
Division 2
CONQUERORS PHARAOHS 39 4 CONQUERORS JUTE EASTWOOD OWLS 7 32 SAFFRON HAWKS
CHELMSFORD COLTS 7 31 FLAMES THUNDER DOLPHINS AQUA 3 25 FLAMES ECLIPSE
TEGATE JAYS 12 19 EASTWOOD KITES BROOKSHAW FANTA 27 10 DUNMOW SQUIRES
CHELMSFORD CUBS 7 33 FLAMES LIGHTNING BRAINTREE STARLITES 2 27 SWAN PURPLE
BRAINTREE DIAMONDS 21 9 SWAN BLACK



               
SATURDAY 24 NOVEMBER
        
SATURDAY 24 NOVEMBER
Division 1
Division 2
CHELMSFORD CUBS 6 30 CONQUERORS PHARAOHS BROOKSHAW FANTA 24 15 EASTWOOD OWLS
BRAINTREE DIAMONDS 11 31 FLAMES THUNDER BRAINTREE STARLITES 0 29 FLAMES ECLIPSE
CHELMSFORD COLTS 21 18 FLAMES LIGHTNING DOLPHINS AQUA 4 13 DUNMOW SQUIRES
EASTWOOD KITES 31 11 SWAN BLACK CROSSKEYS WHITE 19 44 SAFFRON HAWKS
TEGATE JAYS 32 2 CONQUERORS JUTE        
               
SATURDAY 1 DECEMBER

        
SATURDAY 1 DECEMBER
Division 1
Division 2
CHELMSFORD COLTS 11 10 SWAN BLACK DOLPHINS AQUA 6 18 SWAN PURPLE
               
SATURDAY 8 DECEMBER

        
SATURDAY 8 DECEMBER
Division 1
Division 2
CHELMSFORD COLTS 27 3 CONQUERORS JUTE CROSSKEYS WHITE 29 6 FLAMES ECLIPSE
EASTWOOD KITES 10 17 FLAMES LIGHTNING BRAINTREE STARLITES 10 18 EASTWOOD OWLS
BRAINTREE DIAMONDS 12 12 CONQUERORS PHARAOHS DOLPHINS AQUA 2 52 SAFFRON HAWKS
TEGATE JAYS 10 11 FLAMES THUNDER BROOKSHAW FANTA 18 7 SWAN PURPLE
CHELMSFORD CUBS 8 23 SWAN BLACK



               
SATURDAY 15 DECEMBER
        
SATURDAY 15 DECEMBER
Division 1
Division 2















2
























               
SATURDAY 5 JANUARY

        
SATURDAY 5 JANUARY
Division 1
Division 2
BRAINTREE DIAMONDS 22 18 TEGATE JAYS



CONQUERORS PHARAOHS 16 33 EASTWOOD KITES



FLAMES THUNDER 23 9 SWAN BLACK



CHELMSFORD CUBS 7 29 CHELMSFORD COLTS


 
CONQUERORS JUTE 2 55 FLAMES LIGHTNING        
               
SATURDAY 12 JANUARY
        
SATURDAY 12 JANUARY
Division 1
Division 2




CROSSKEYS WHITE 21 30 SAFFRON HAWKS




FLAMES ECLIPSE 24 4 DUNMOW SQUIRESZ
               
SATURDAY 19 JANUARY

        
SATURDAY 19 JANUARY
Division 1
Division 2
CONQUERORS PHARAOHS 5 20 FLAMES THUNDER EASTWOOD OWLS 11 19 FLAMES ECLIPSE
TEGATE JAYS 10 26 FLAMES LIGHTNING BROOKSHAW FANTA 7 48 SAFFRON HAWKS
CHELMSFORD COLTS 14 18 SWAN BLACK SWAN PURPLE 18 5 DOLPHINS AQUA
BRAINTREE DIAMONDS 21 18 EASTWOOD KITES


 
CHELMSFORD CUBS WO   CONQUERORS JUTE        
               
SATURDAY 26 JANUARY

        
SATURDAY 26 JANUARY
Division 1
Division 2
TEGATE JAYS 18 10 CHELMSFORD COLTS



CONQUERORS PHARAOHS 28 9 SWAN BLACK



BRAINTREE DIAMONDS 25 1 CHELMSFORD CUBS



EASTWOOD KITES 69 5 CONQUERORS JUTE


 
FLAMES THUNDER 18 10 FLAMES LIGHTNING        
               
SATURDAY 9 FEBRUARY 

        
SATURDAY 9 FEBRUARY
Division 1
Division 2
EASTWOOD KITES 16 24 FLAMES THUNDER CROSSKEYS WHITE 25 7 BROOKSHAW FANTA
CHELMSFORD COLTS 17 12 CONQUERORS PHARAOHS BRAINTREE STARLITES 2 8 DUNMOW SQUIRES
BRAINTREE DIAMONDS 12 19 FLAMES LIGHTNING SWAN PURPLE 9 38 SAFFRON HAWKS
TEGATE JAYS 21 1 CHELMSFORD CUBS


 
SWAN BLACK 24 0 CONQUERORS JUTE        
               
SATURDAY 2 MARCH

        
SATURDAY 2 MARCH
Division 1
Division 2
CHELMSFORD COLTS 11 20 EASTWOOD KITES BROOKSHAW FANTA 23 11 SWAN PURPLE
TEGATE JAYS 36 14 SWAN BLACK CROSSKEYS WHITE 32 9 FLAMES ECLIPSE
BRAINTREE DIAMONDS 28 2 CONQUERORS JUTE EASTWOOD OWLS 33 5 DUNMOW SQUIRES
CHELMSFORD CUBS 1 39 FLAMES THUNDER DOLPHINS AQUA 3 54 SAFFRON HAWKS
CONQUERORS PHARAOHS 20 17  FLAMES LIGHTNING        
               
SATURDAY 9 MARCH

        
SATURDAY 9 MARCH
Division 1
Division 2




BROOKSHAW FANTA 27 18 FLAMES ECLIPSE




CROSSKEYS WHITE 33 5 SWAN PURPLE




BRAINTREE STARLITES 4 29 SAFFRON HAWKS




DOLPHINS AQUA 1 40 EASTWOOD OWLS
               
SATURDAY 16 MARCH

        
SATURDAY 16 MARCH
Division 1
Division 2
CHELMSFORD CUBS 2 33 EASTWOOD KITES FLAMES ECLIPSE 10 37 SAFFRON HAWKS
FLAMES THUNDER 53 1 CONQUERORS JUTE BRAINTREE STARLITES 9 12 DOLPHINES AQUA
BRAINTREE DIAMONDS 17 8 CHELMSFORD COLTS CROSSKEYS WHITE 19 8 EASTWOOD OWLS
TEGATE JAYS 19 21 CONQUERORS PHARAOHS SWAN PURPLE 12 12 DUNMOW SQUIRES
SWAN BLACK 10 18 FLAMES LIGHTNING        
               
SATURDAY 23 MARCH

        
SATURDAY 23 MARCH
Division 1
Division 2




EASTWOOD OWLS 22 21 SAFFRON HAWKS




BROOKSHAW FANTA 25 16 DUNMOW SQUIRES




BRAINTREE STARLITES 6 30 SWAN PURPLE




DOLPHINS AQUA 2 38 FLAMES ECLIPSE
               
SATURDAY 30 MARCH 

        
SATURDAY 30 MARCH
Division 1
Division 2
CONQUERORS PHARAOHS 40 2 CONQUERORS JUTE BRAINTREE STARLITES 2 37 FLAMES ECLIPSE
CHELMSFORD CUBS 2 38 FLAMES LIGHTNING DOLPHINS AQUA 2 24 DUNMOW SQUIRES
TEGATE JAYS 21 24 EASTWOOD KITES



CHELMSFORD COLTS 11 29 FLAMES THUNDER


 
BRAINTREE DIAMONDS 33 20 SWAN BLACK        
               
SATURDAY 6 APRIL

        
SATURDAY 6 APRIL
Division 1
Division 2
CHELMSFORD CUBS 6 37 TEGATE JAYS



CONQUERORS JUTE 6 30 SWAN BLACK



               
SATURDAY 

        
SATURDAY 
Division 1
Division 2































 
               
SATURDAY

        
SATURDAY 
Division 1
Division 2































 
               
SATURDAY

        
SATURDAY 
Division 1
Division 2































 
               
SATURDAY

        
SATURDAY 
Division 1
Division 2